Człowiek po śmierci wygląda jakby zasnął… kilka słów na temat balsamacji.

Balsamacja, tanatopraksja, czy po prostu konserwacja zwłok jest zabiegiem polegającym na zahamowaniu rozkładu ciała zmarłego. Balsamację zwłok wykonuje się mi.in. ze względów sanitarnych, higienicznych, estetycznych czy też praktycznych. Zabalsamowane ciało jest wysterylizowane oraz pozbawione bakterii gnilnych, które odpowiadają za procesy gnilne niebezpieczne dla żywych.

Dzięki zabiegowi balsamacji, możliwe jest wystawienie zwłok na widok publiczny w temperaturze pokojowej (w otwartej trumnie) oraz transportowanie zwłok na dalekie odległości. Zabieg balsamacji ciała pomaga również w  długim przechowywaniu ciała zmarłego w chłodni (nawet do 1-go roku). Bywa to istotne w dzisiejszych czasach kiedy ludzie chętnie emigrują za granicę i kiedy w ojczyźnie umiera ktoś bliski często przyjazd na pogrzeb długo trwa.

Balsamacja jest coraz bardziej powszechną usługą wykonywaną w zakładach pogrzebowych. Polega na zastąpieniu naturalnych płynów z ciała człowieka substancją chemiczną na bazie formaliny. Zabieg trwa od około 1,5 do 2 godzin. Likwiduje on wszelkie objawy choroby, na którą cierpiała zmarła osoba oraz koryguje oznaki śmierci (np. plamy opadowe, sine uszy, paznokcie). Jest często wykonywany również w przypadku ofiar wypadków samochodowych, kiedy bywa, że ciało jest  złym stanie. W niektórych przypadkach balsamacja jest wymogiem administracyjnym- np. przy transporcie zwłok z zagranicy.

Dodatkowo ciało po zabiegu balsamacji nie wydziela przykrych zapachów, wygląda naturalnie, co jest szczególnie ważne dla rodziny, która ostatni raz widzi bliską osobę. Daje to możliwość bezpiecznego pożegnania ze zmarłym, pocałunku, dotyku. Po balsamacji zmarła osoba wygląda jakby „zasnęła”, znikają wszelkie zasinienia i plamy opadowe, a cera jest nieodwodniona. Wizerunek zmarłej osoby bliskiej, pozbawiony śladów cierpienia i jak najbardziej naturalny staje się łatwiejszy do zniesienia. Może to przynieść ulgę pogrążonej w żałobie rodzinie, pozwala łatwiej przejść ten etap.

Jednym zdaniem można powiedzieć, że balsamacja polega na: doprowadzeniu ciała zmarłego do naturalnego wyglądu oraz usunięciu bakterii, mogących zagrażać ludziom stykającym się ze zmarłym. Po prostu po śmierci można wyglądać jak za życia…

Zabieg balsamacji nie przeszkadza w późniejszej kremacji zwłok. Jest wykonywany zarówno przed tradycyjnym pochówkiem, jak i przed kremacją. W Polsce są organizowane kursy dla przyszłych balsamistów, prowadzone przez cenionych prekursorów w tej dziedzinie.