O ile sposób ubrania się przez żałobników na pogrzeb nie powinien nikomu sprawić większych trudności – czerń, granat, odcienie szarości zawsze będą odpowiednie na taką okazję, tak wybór stroju dla zmarłego na jego ostatnią drogę może przysporzyć nam problemów.
Dlaczego?
Po pierwsze wielu osobom wydaje się, że osobę zmarłą mogą ubrać w strój ze zwykłego sklepu, przygotowany przed śmiercią bądź kupiony pośpiesznie. Nie jest to jednak tak proste i oczywiste. Zmarły powinien zostać ubrany w odzież, która nie przysporzy problemów pracownikom zakładu pogrzebowego. Żadna rodzina nie chciałaby, aby ich bliski był po śmierci targany, wyginany po to by założyć mu np. zbyt wąski garnitur.
Dlatego właśnie odzież dla zmarłych to zupełnie inna odzież niż ta ze sklepów ze zwykłą odzieżą. Garnitury, garsonki, kostiumy przeznaczone tylko dla zmarłych szyte są zwykle o luźnym kroju, często na gumce w spodniach czy spódnicy. Bardzo często też rozmiarówka jest nieco zawyżona by wygodniej było ubrać ciało. Obuwie także ma wielkie znaczenie. Po śmierci może pojawić się opuchlizna, dlatego odpowiednie buty powinny być miękkie, szerokie i nieco większe niż te, które za życia nosiła nasza bliska osoba.
Krój, rozmiar – to już wiemy, ale co z kolorami?
Tu także pojawia się dylemat: czy zmarły musi być ubrany w ciemne barwy?
Absolutnie nie! To my jako żałobnicy jesteśmy niejako zobligowani do takiego stroju.
Dla przykładu, zmarły mężczyzna może zostać pochowany w klasycznym garniturze, a kolor zależy od tego jak lubił się ubierać przed śmiercią. Może to być grafit, granat, czy nawet zupełnie jasny garnitur.
Jeżeli chodzi o kobiety to wiele zależy od wieku – dla kobiet w średnim wieku odpowiednie będą eleganckie kostiumy w twarzowych lub pastelowych kolorach, starsze panie zwykle jeszcze za życia wybierają klasyczne garsonki z koszulą z kołnierzykiem, w stonowanych barwach – popiel, granat, bordo, zieleń. Jednak wybór jest znacznie większy. Jeśli ktoś za życia lubił fuksję czy błękit to dlaczego nie mógłby być pochowany w takim zestawie? Wszystko zależy od podejścia rodziny i naprawdę nie ma tutaj mowy o modowym faux pas w kwestii kolorów.
Dobrze jest zadbać także o dodatki takie jak np. elegancki, dobrany krawat bądź mucha czy też koronkowy szal do otulenia szyi, głowy lub koronkowe rękawiczki dobrane kolorystycznie do stroju.
Z dodatków typowo katolickich regułą jest włożenie w dłonie zmarłej osoby modlitewnika i różańca.
Najczęściej zakłady pogrzebowe są w stanie zorganizować odzież i dodatki, ale zawsze to od rodziny i bliskich zależy jak będzie wyglądała zmarła osoba w tym ważnym dniu.