Ponad 20 lat pracy w branży funeralnej oraz współpracy z wieloma zakładami pogrzebowymi uzmysłowiły nam potrzebę kompleksowego podejścia do tematu pochówku, w tym w kwestii związanej z finansami.

Bardzo często pierwsze emocje związane ze stratą bliskiej osoby przysłaniają nam tematykę praktyczną, związaną z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego, odprawy pośmiertnej czy renty rodzinnej. Warto więc wiedzieć ile mamy czasu na tego typu formalności, gdzie powinniśmy się udać by uzyskać rzetelne informacje oraz świadczenia, które ulżą nam finansowo w tym trudnym czasie.

Dziś weźmiemy pod lupę zasiłek pogrzebowy.

Jest to świadczenie wypłacane przez ZUS lub KRUS. Maksymalnie wynosi on 4000zł.

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci:

  • ubezpieczonego - osoba podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym;
  • osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
  • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
  • członka rodziny - przez członków rodziny należy rozumieć:
    1. małżonka, także w przypadku sądowo orzeczonej separacji,
    2. rodziców, ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające;
    3. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej;
    4. rodzeństwo;
    5. dziadkowie;
    6. wnuki;
    7. osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Nie musi to być członek rodziny zmarłego. Często pochówek organizuje osoba obca, gmina, dom pomocy społecznej czy związek wyznaniowy. W przypadku członka rodziny kwota zasiłku jest niezmienna i wynosi 4000zł. W drugim przypadku zasiłek jest przyznawany do wysokości poniesionych kosztów, maksymalnie do 4000zł.

Zdarza się, że koszty pogrzebu ponosi kilka osób – zasiłek jest wtedy podzielony na te osoby w sposób proporcjonalny do poniesionych kosztów.

Jakie dokumenty będą nam potrzebne do uzyskania zasiłku pogrzebowego?

- druk ZUS Z-12 lub KRUS SR-26, czyli wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego

- akt zgonu (może być wystawiony poza granicami kraju), akt urodzenia lub odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, jeśli urodziło się martwe

- oryginały rachunków potwierdzających koszty poniesione w związku z pogrzebem (w przypadku złożenia oryginałów np. w banku, mogą to być kopie potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem)

- ewentualny dokument potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą (skrócony odpis aktu stanu cywilnego)

- zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym

Dokumenty złożymy osobiście w miejscowym oddziale ZUS, pocztą lub przez profil PUE ZUS.

Aktem prawnym normującym tematykę zasiłku pogrzebowego jest Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Do kiedy możemy złożyć dokumenty?

Na złożenie kompletu dokumentów do ZUS mamy 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której pogrzeb został przez nas zorganizowany. Po tym czasie roszczenie o zasiłek pogrzebowy ulega przedawnieniu.

Jest jednak wyjątek od tej reguły. W przypadku, gdy termin 12 miesięcy nie mógł być dotrzymany z powodu problemów z odnalezieniem ciała czy zidentyfikowaniem zmarłej osoby, możemy złożyć dokumenty w ciągu 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Należy wówczas dołączyć dokument, który potwierdziłby przyczynę opóźnienia (np. zaświadczenie z policji czy prokuratury).

Kiedy zasiłek zostanie wypłacony?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o wypłatę zasiłku. Może on być wypłacony na podane konto bankowe lub przekazem na wskazany adres.

Oczywiście w przypadku niekorzystnej decyzji ZUS i odmowie przyznania zasiłku, przysługuje nam odwołanie poprzez oddział ZUS do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji.

W praktyce zasiłek pogrzebowy jest wypłacany w terminie od 2 do 8 tygodni po złożeniu wniosku.