Każda religia rządzi się swoimi zasadami. Często to co wydaje nam się oczywiste w naszym wyznaniu, wygląda zupełnie inaczej w innym. Różnice są czasami rażące, ale ukazują szeroki koloryt obrządków religijnych na całym świecie.
Dziś przyjrzymy się ceremonii pogrzebowej w obrządku katolickim.
Na czym opiera się pogrzeb w kościele katolickim?
W kościele katolickim niezwykle ważną rolę odgrywa liturgia słowa i Eucharystia. Dodatkowo samą liturgię poprzedzają obrządki przeprowadzane w domu zmarłego lub w Domu Pogrzebowym, kaplicy przykościelnej. Ogólnie przyjętą zasadą jest pogrzeb w parafii, do której należała osoba zmarła. Rodzina, najbliżsi oczywiście mają prawo wybrać kościół, w którym odbędzie się msza pogrzebowa, ale jest dobrze widziane by poinformować o tym fakcie parafię rodzinną zmarłego.
Dla kogo pogrzeb w kościele katolickim?
Prawo do pogrzebu kościelnego przysługuje wszystkim ochrzczonym. Wynika to bezpośrednio z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, kanon 1176 §1.
Czy kapłan może odmówić pogrzebu katolickiego?
Kodeks Kanoniczny reguluje ten temat dość konkretnie. Pogrzebu katolickiego można odmówić wówczas, gdy osoba zmarła:
- była heretykiem, schizmatykiem
- dokonała apostazji – wystąpienia z kościoła katolickiego
- wybrała spalenie ciała z pobudek innych niż katolickie
- była grzesznikiem w sposób jawny i oczywisty, a jej pogrzeb w obrządku katolickim może wywołać publiczne zgorszenia
Jak przebiega ceremonia pogrzebowa w obrządku katolickim?
Jeszcze do niedawna pogrzeb rozpoczynał się od zebrania rodziny i bliskich w domu osoby zmarłej oraz od modlitwy wraz z księdzem nad zmarłym.
Obecnie cały obrządek przeniósł się do kaplic przy kościołach lub przy zakładach pogrzebowych.
Zazwyczaj przebieg ceremonii wygląda następująco:
- Modlitwa przy zmarłym w kaplicy
- Przejście z kaplicy do kościoła
- Umiejscowienie trumny przed ołtarzem, na podwyższeniu
- Msza Święta w intencji osoby zmarłej
- Okadzenie trumny kadzidłem, skropienie jej wodą święconą
- Procesja na cmentarz
- Modlitwa na cmentarzu
- Złożenie trumny do grobu
Coraz częściej zdarza się, że w czasie pogrzebu odchodzi się od tradycyjnego niegdyś przemarszu za trumną. Wiele osób przyjeżdża na pogrzeb z daleka, a duża ilość żałobników często tamuje ruch pojazdów na ulicy. Zakłady pogrzebowe organizują więc przejazd trumny ze zmarłym na miejsce pochówku, a bliscy dojeżdżają z kościoła na cmentarz we własnym zakresie.
Po złożeniu trumny do grobu bliscy zmarłej osoby najczęściej składają dookoła wieńce, jest przymocowywana tymczasowa tabliczka z danymi zmarłego, datą narodzin i śmierci. Zazwyczaj po uroczystości bliscy oraz znajomi rozmawiają, wspominają zmarłą osobę, często też udają się na tzw. stypę, której poświęcimy uwagę w kolejnym wpisie.