Śmierć bliskiej nam osoby zawsze jest niewątpliwym ciosem. Często jeszcze w emocjach zmuszeni jesteśmy do wykonania wielu czynności organizacyjnych związanych z pochówkiem.
Co musimy zrobić, dokąd się udać gdy umrze nam ktoś bliski?
Karta zgonu
Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu karta zgonu będzie automatycznie wystawiona przez lekarza.
W przypadku, gdy ktoś zmarł w domu bądź w innych okolicznościach należy wezwać lekarza rodzinnego lub lekarza pogotowia ratunkowego – po godzinie 18 i w dni wolne od pracy.
Na podstawie karty zgonu wystawiany jest w Urzędzie Stanu Cywilnego akt zgonu. Karta zgonu będzie nam również potrzebna by skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który przewiezie ciało do kostnicy.
Akt zgonu
Akt zgonu, na podstawie karty zgonu wystawia Urząd stanu Cywilnego właściwy dla miejsca, gdzie nastąpiła śmierć.
Zgon należy zgłosić w USC w ciągu 3 dni od jego nastąpienia. Wyjątkiem jest śmierć wskutek choroby zakaźnej. W tym przypadku należy zgłosić zgon w ciągu 24 godzin.
Kto jest zobowiązany do zgłoszenia śmierci danej osoby?
- małżonek, dzieci zmarłego
- najbliżsi krewni
- osoby mieszkające w lokalu w którym zgon nastąpił
- osoby, które były obecne przy śmierci lub zauważyły osobę zmarłą
- administrator budynku, w którym zgon nastąpił
Gdy śmierć nastąpiła w szpitalu, domu opieki, hospicjum – zgłoszenia dokonuje placówka.
Do uzyskania aktu zgonu potrzebny jest również:
- dowód osobisty osoby zmarłej,
- w przypadku jego braku oświadczenie zawierające dane zmarłego
- odpis aktu urodzenia – w przypadku dzieci
Skrócony odpis aktu zgonu wydawany jest bezpłatnie w 3 egzemplarzach, kolejne odpisy są wydawane na wniosek, za uiszczeniem opłaty skarbowej w wysokości 22zł.
Organizacja pogrzebu
Wszelkie formalności związane z pochówkiem zorganizuje za nas wybrany zakład pogrzebowy. Wystarczy podpisać odpowiednie upoważnienie, wybrać datę pogrzebu, miejsce pochówku, wybrać trumnę i ewentualne szczegóły oprawy ceremonii.
Zasiłek pogrzebowy
Możemy ubiegać się o niego samodzielnie lub poprzez zakład pogrzebowy. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami opisanymi w jednym z poprzednich wpisów – Zasiłek pogrzebowy.
Renta
Gdy osoba zmarła w ciągu ostatnich 10 lat przepracowała co najmniej 5 lat, rodzinie (żonie, dzieciom, rodzicom) może przysługiwać renta z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W celu ubiegania się o rentę należy złożyć do ZUS właściwego ze względu na zamieszkanie osoby wnioskującej formularz ZUS Rp-2 oraz załącznik ZUS Rp-2a. Kwestie te reguluje Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Renta jest uzależniona od ilości osób uprawnionych do niej, wynosi od 85 do 95% świadczenia, które przysługiwało zmarłej osobie.
Odprawa pośmiertna
Temat ten jest szerzej poruszony w naszym poprzednim wpisie – Odprawa pośmiertna.
Urlop okolicznościowy
W przypadku śmierci bliskiej nam osoby przysługuje nam urlop okolicznościowy, który można wykorzystać na dzień pogrzebu lub załatwiania formalności.
Są to następująca:
- 2 dni, w przypadku śmierci małżonka, dziecka, rodzica, ojczyma, macochy
- 1 dzień, w przypadku rodzeństwa, babci, dziadka lub innej osoby pozostającej na naszym utrzymaniu
Urlop taki jest urlopem dodatkowym, nie wchodzi w skład urlopu wypoczynkowego.
Nabycie lub odrzucenie spadku
W momencie śmierci następuje otwarcie spadku i nabycie spadku przez spadkobierców, czy to ustawowych , czy testamentowych. Już po pogrzebie należy przeprowadzić sądowe postepowanie spadkowe lub spisać u notariusza poświadczenie dziedziczenia. Właściwym dla tego typu spraw jest sąd rejonowy w miejscu, w którym ostatnio zamieszkiwał spadkodawca.
Ze względu na to, że w skład spadku wchodzą także długi, spadkobiercy mają prawo:
- Przyjąć spadek w całości (przyjęcie proste – odpowiadają wtedy za długi całym swoim majątkiem
- Przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza – odpowiadają wtedy za długi do wysokości otrzymanego spadku
- Odrzucić spadek w całości
Nabycie lub odrzucenie spadku następuje poprzez złożenie oświadczenia w ciągu 6 miesięcy od podjęcia informacji o swoim prawie do spadku. Należy w tym celu złożyć takie oświadczenie w sądzie rejonowym w miejscu zamieszkania osoby składającej oświadczenie. Trzeba do niego dołączyć akt zgonu spadkodawcy oraz dane adresowe, stopień pokrewieństwa pozostałych spadkobierców.
Prawo spadkowe jest szczegółowo uregulowane w Kodeksie Cywilnym, w księdze IV - Spadki.